//
you're reading...
TEKSTY

Merowingowie -Satanic Bloodline antychrysta i fałszywego proroka


[2 sekcja textu po angielsku – translator google niestety nie przetlumaczył]

ŹRÓDŁO:

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://watch.pair.com/&ei=uC4_S7DKO9HF_gbT6tCICQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CA4Q7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://watch.pair.com%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DG

WPROWADZENIE

Na kolejnych stronach są wybrane fragmenty kolejny raport na tej stronie, fałsz Ewangelii-gwiazdkowy, który jest narażać na astrologicznych, które będą wykorzystywane przy sprawdzaniu mandatów Antychryst i fałszywy prorok. Wiele prognoz dotyczących tożsamości tych osobistości są często dezinformacja obliczona oszukać. Dodawanie do ogólnej niewiedzy, jest mało informacji pochodzących przedstawione w sposób narażenia Merowingowie jak Bloodline Satanic, z którego Antychryst i Fałszywy Prorok przyjdzie. Whatever lipservice jest wypłacana na ten temat jest zwykle towarzyszy tyle dezinformacji, aby zachować mas chrześcijan nie zna prawdy.

Ale Biblia przedstawia konkretne dowody dotyczące tożsamości Antychrysta i False Prophet, Mark of the Beast, Tajemnica Babilon Wielki i innych podmiotów, które będą konieczne dla których Bóg wybrał, aby rozpoznać w okresie ucisku. Wierzymy, że nowe Agers już wiedzą fałszywej tożsamości Chrystusa, fałszywego proroka i inne podróbki Tribulation poprzez studium astrologii, zgodnie z wykładnią obszerne tradycji okultystycznych i bieżącej propagandy proliferujących poprzez nowe publikacje wiek. Nie ma powodu, by chrześcijanie, ponieważ te same informacje dostępne dla nowych Agers, a wspomagany przez właściwe zrozumienie Pisma Świętego, nie może rozpoznać i prawidłowo zinterpretować tym czasie zagadką. Alternatywą może być na łasce intensywną kampanię dezinformacji, że jest prowadzona w ramach wspólnoty chrześcijańskiej w tej samej sieci, New Age, który planuje zniszczenie chrześcijaństwa i powrotu człowieka do pogaństwa starożytnego świata.

Nephilim

Termin „Merowingów” mówi się, że pochodzą z Merovee który był król Franków od 447-458 A. D. Pomimo ostatnich twierdzi, że Merowingów Franków były żądanej przez Jezusa Chrystusa i Marii Magdaleny, a zatem są „boskie”, legendy Króla Merovee ukrywa prawdziwe pochodzenie Merowingów wyścigu w odległych czasów antycznych. Zgodnie z legendą, jak wyjaśniono w Bloodline świętego Graala, Merovee miał dwóch ojców, King Clodion i dziwne „zwierzę z morza”.

„Mimo starannie wymienionych genealogii swoich czasów, dziedzictwo Meroveus dziwnie zakryta w klasztornych kronikach. Chociaż prawowitego syna Clodion był jednak twierdzą Pryskus historyk został ojcem przez tajemniczych morskie stworzenie, Bistea Neptunis …

„Sicambrian Franków, z którego linii żeńskiej Merowingów wyłoniła były związane z Grecian Arcadia przed migracją do Nadrenii. Jak widzieliśmy, nazywali się Newmage – „Lud Nowego Przymierza”, podobnie jak esseńczycy z Qumran był niegdyś znany. To było dziedzictwo arkadyjski, który był odpowiedzialny za tajemniczą bestię morza – Bistea Neptunis – symbolicznie, jak określono w Merowingów przodków. Odpowiednich morza Pan był król Pallas, bóg starych Arkadii. Jego poprzednikiem był wielkim Oceanus. Nieśmiertelnego morza pana mówiono, że jest ‚zawsze wcielał się w dynastii dawnych królów „, której symbolem była ryba – jak tradycyjny symbol Jezusa.” (Laurence Gardner, Bloodline z Święty Graal, pp. 166, 175)

Bistea Neptunis czczono w starożytności jako bóg Roman, Neptun, jak i Posejdon w mitologii greckiej. Neptuna mitologicznego boga morza, o którym mówi się, że założył Atlantis, który jest pogański wersji pre-cywilizacji powodzi, które Bóg oceniane w Księdze Rodzaju 7. Apokalipsa 13:1, który identyfikuje systen Antychrysta jako „Bestia, która wznosi z morza „, staje się krystalicznie czysty po odkryciu, że demoniczna Bloodline, który istnieje dziś, że pierwotnie żądanej przez tajemnicze” zwierzę morskie „-Bistea Neptunis.

„I stanął na piasku morskiego i zobaczył zwierzę wstaną z morza, po siedem głów i dziesięć rogów, a na jego rogów dziesięć koron, a na głowach jego imię bluźnierstwa. A zwierzę, które widziałem podobne do pantery, a nogi były nogi pokrywają, a usta jak usta lew, a Smok dał mu swoją moc i swoje miejsce i wielki autorytet. ” (Ap 13:1-2)

„Meroveus” pochodzi od francuskiego słowa „mer”, czyli „morze” i „rzeczywiście”, czyli „Werewolf” i „Smok”. Apokalipsie informuje nas smok „diabeł i szatan”:

„I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze smokiem, i wystąpił do walki Smok i jego aniołowie … I został strącony wielki Smok obecnie, Węża starodawnego, zwie diabeł i szatan, który zwodzi cały świecie: był wyrzucony na ziemię i jego aniołowie zostali wyrzuceni z nim. ” (Ap 12,9)

Bloodline świętego Graala, Świętej Krwi, Holy Grail oraz The Da Vinci Code były popularne książki na rynku dla masowej konsumpcji i, jako takie były narzędzia propagandy, która kryje prawdziwe pochodzenie Merowingów wyścigu. W ich ezoterycznych odniesień do Merowingów „legendarnych progenitorowych, King Merovee, będąc synem przez tajemnicze „zwierzę z morza” jest twierdzenie dosłowne zejście Satanic.

Demoniczne pochodzenie i historię Merowingowie – znany również jako Dragon Dynasty cześć wielki Smok z Objawienia 12 i 13 – są wykrywane w mniej dostępnych źródeł informacji poufnych, takich jak Gardner ‚s Realm of the Ring Lords i „Kenneth Grant i Merowingów Mythos „, opublikowanego przez DragonKey Press.

„… Starożytni ludzie z Tuatha De Danann … były nadprzyrodzone pokolenia przed Achaean rolnych bogini Danae Argos, czy może Egejskie matka-bogini Danu. Ale ich prawdziwe imię świadczone w jego starszy formularz został Tuadhe d ‚Anu. Jako taki, były osoby (lub szczepu) Anu, wielkie niebo boga Anunnaki. „(Gardner, Realm of the Ring Lords: Myths and Magic of Grail Quest)

„The Nephilim zostali wypędzeni do środka Ziemi do nieposłuszeństwa Bogu przez krzyżowanie z córek ludzkich i ucząc ich” zabronione „sztuka. W tej publikacji Nephilim zostały zidentyfikowane jako Ojcowie Merowingów …

„… Merowingów wyścig był ojcem przez zwierzęta wodne zwane Quinotaur. To Quinotaur formę morza byka. Crowley osobista pieczęć była koza morza. Grant, pisanie Crowley ‚s Seal of the Beast, mówi: „Zwierzę jest morzem kóz lub amfibie potwór identyczny z Cthulhu, Quinotaure lub Bull of the Deep”. Grant pisze w przypisie „; wodach pod ziemią; domu” przodków lub atavisms podświadomości narodu. „Czy to jest odniesienie do wyścigu Graala?” (Kenneth Grant i Merowingów Mythos „)

Merowingów roszczeń anielskie pochodzenie może wydawać się zbyt dziwne, żeby było prawdziwe, jednak, jak wspomniano powyżej, takie rasy demonów pochodzenia znajduje się w Piśmie Świętym:

„I stało się, kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, i córek urodziło się im, że Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze były sprawiedliwe, a oni wzięli sobie za żony wszystkie, które wybrał. I rzekł Pan: Duch mój, nie zawsze dążą do człowieka, bo to on jest ciało, ale jego dni są sto dwadzieścia lat. Nie było gigantów w ziemi w tamtych czasach, a także po tym, gdy synowie Boga zbliżali się aż do córek człowieczych, te gołe dzieci i dla nich, sam stał się bohaterowie, które były dawniej, ludzie sławy. A Bóg widział, że jest niegodziwość ludzi był wielki na ziemi, i że każda wyobraźni myśli swego serca wciąż złe. I żałował Pan, że uczynił człowieka na ziemi, i zasmucił się jego serce. I rzekł Pan: Ja zburzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi, jak człowiek, i zwierzę, i pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że zrobili z nich. Ale Noe znaleźć łaskę w oczach Pana. „- Gen. 6:1-7

Nephiyl hebrajskie słowo jest prawidłowo przetłumaczone spadł z nich i odnosi się do potomstwa upadłych aniołów, którzy kojarzyli się z ludzkich kobiet na górze Hermon w ziemi Kanaan. Być może, że „po” w Rdz 6:4 odnosi się do drugiego najazdu upadłych aniołów po powodzi, która wyjaśnia, dlaczego Izraelici znaleźć gigantów (Nephilim) w Kanaanie po wejściu do Ziemi Obiecanej: „Widzieliśmy tam nawet Nephilim, synów Anaka, którzy przyjeżdżają of the Nephilim, i byliśmy w naszych oczach jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach. „(Lb 13:33, hebrajski Masoretic Tekst, hebrajski, angielski JPS 1917 Ed.)

„Niektórzy komentatorzy spekulowali, że Nephilim Liczb 13 należał do drugiego wybuchu upadłych aniołów, ponieważ wcześniej Nephilim zostały zniszczone w Flood. I widzą aluzję do tego w Księdze Rodzaju 6:4, w którym stwierdza, że „nie było Nephilim w ziemi w tamtych czasach, a także po tym, gdy synowie Boga zbliżali się aż do córek człowieczych.” Could it be że „po” było odniesienie do Nephilim znalezionych w Kanaanie podczas wejścia Izraelitów do ziemi? Jeśli tak, to może wyjaśnić, dlaczego Pan nakazał całkowitą eksterminację Kananejczyków, jak miał wcześniej zamówionych blisko zagłady rodzaju ludzkiego. ”   ( „Synowie Boga, Daughters of Men”)

Sodoma i Gomora zostały Kanaanu osad praktykowana prostytucja kultowa w związku z ich obrzędów płodności. Jude 7 wynika, że mieszkańcy Sodomy i Gomory były tak zdeprawowane że nierządu z aniołami było praktykowane, jak zapis Genesis 19 również atesty.

I aniołowie nie zachowali swojej nieruchomości, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wieczne łańcuchów w ciemnościach aż sąd wielkiego dnia. Nawet jak Sodoma i Gomora i miast o nich w ten sam sposób, co im się do nierządu, a idąc po cudzego ciała, są określone na przykład, że ponoszą karę wiecznego ognia. „(Jude 6-7)

„A tam dwaj aniołowie przybyli do Sodomy się nawet, a Lot siedział w bramie Sodomy, a Lot widząc w nich wstał, aby im sprostać, a on oddał pokłon twarzą do ziemi i rzekł: Oto moja panów , z kolei, proszę, do domu sługi waszego i smoliste całą noc, i umyj sobie nogi, a wy będziecie wstając, i przejść na swoje sposoby. A oni odpowiedzieli: Nie, ale będziemy przestrzegać na ulicy przez całą noc. A on na siłę wciska się je bardzo, a oni odwrócili do niego, i wszedł do domu, a on wyprawił im ucztę, i upiekła przaśne chleby i jedli. Ale zanim te określają, ludzie z miasta, nawet ludzie z Sodomy otoczyli cały dom, zarówno młodych jak i starszych, wszyscy ludzie zewsząd: A oni zawołali Lota i rzekli do niego: Gdzie tu są ci ludzie który przyszedł do ciebie tej nocy? wprowadzają je do nas, abyśmy mogli je poznać. „(Rdz 19:1-5)

Kananejskich terytorium północnego Izraela później zajęte przez pokolenia Dana, którego kult Baala / Pan zaangażowany takich rytuałów płodności Hermon, zwany też Mount Sion. Merowingowie są potomkami pokolenia Dana, które małżeństwa mieszane z Kanaanu Tuatha De Danann, znany również jako Dragon Lords of Anu ponieważ potomkowie upadłych aniołów (Anunnaki).

„Dzięki pracy sir Laurence Gardener odkrywamy, że Sumaire w starym języku irlandzkim oznacza Dragon. Pisze: „Jest to również oczekiwać, że kolejne kultury regionu, fonetyczne zwane sumeryjskich (wymawiane” Shumerian „) został faktycznie Sidhemurian (Shee-murian). Ta sprawa jest już znaczne od początku Ring Lords of Scythia (król plemienia Tuatha De Danann) rzeczywiście nazywana „Sumaire”. ”

„W czasach biblijnych wielki exodus, grupa oddzielona od Mojżesz i udał się na północ. Grupa ta została pokolenia Dann. Miliony poszedł i zamieszkał w obszarach europejskich i skandynawskich. Stamtąd rozkłada się na inne części świata … podboju krajów, rozkładanie ich potomstwo Anunnaki i zastąpienie przejął ludzi ‚s z tradycji własnej kultury węża. „(” pokolenia Dann i Lost Tribe Izraela „)

Tribe of Dann mówi się „oddzielone od Mojżesza” może być jednym z wielu, które opuściły mieszany z Izraelitów Egiptu (Wj 12:38) i „ogarnęła żądza” w liczbach 11:4. W tych wierszy, pojęcie ” mieszane tłumu „może w rzeczywistości, opisuje hybrydowy genetyczny skład tej grupy.

„The Nephilim były upadłe anioły, wyrzucony z nieba po buncie przeciwko Bogu. Nephal oznacza słowo „spadku” i oznacza „spadł jeden.” Ich przywódcą był także spadek Syna Bożego, Lucyfer (szatan). Nephilim pochodzi z klasy aniołów zwanych „obserwatorów”, a nie wszystkich obserwatorów stał się bezprzedmiotowy. Dusze pochodzące z Unii of the Nephilim i kobiet śmiertelnych nazywano „mieszane mnóstwo” … „(Arka miliony lat, str. 333)

Kiedy Bóg rozproszone północnych plemion Izraela za ich niegodziwość, z pokolenia Dana wyemigrował do Grecji, a później do Francji i na Wyspach Brytyjskich, gdzie siedzibę pogańskich priesthoods i królewskiej dynastii demoniczny Bloodline:

„Tuatha De Danann (lub Dragon Lordów Anu )…[ przed osiedleniem się w Irlandii (od około 800 pne )]… były … Black Princes Morze Scythia (obecnie Ukrane). Podobnie jak oryginał Władcy dynastii, to prześledzić ich pochodzenie od wielkich Pendragons Mezopotamii; z nich zerwał królewskie linie irlandzkie Bruithnigh i Piktów w Szkocji ‚s Kaledonii. W Walii założyli Royal House of Gwynedd, podczas gdy w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii, byli świętą szlachtą znaną jako Pict-Sidhe.

„Tak więc, z jednej kasty oryginalna Blood Royal – czy znany jako Sangreal, Albi-gens lub Ring Lords – odkrywamy wiele terminów opisowych, które zasiadają w samym sercu popularnej folkloru. To tutaj właśnie, w tym jedna rasa szlachetna, mamy „elfów”, „duszki” i „chochliki” – nie urzeka trochę folk, ale pierwsze Królowie i królowe sukcesji Smoka. „(Gardner, In the Realm of the Ring Lords , Pt. 1)

W „Psałterzu Cashel” stwierdza, że: „Tuatha de Danann” orzekł w Irlandii od około dwóch stuleci, zostały wysoko wykwalifikowanych w dziedzinie architektury i sztuki inne od ich długości pobytu w Grecji. Tuatha de Danann byli potomkami Danaosa, syn Beluša, który udał się wraz z jego pięćdziesiątką córki Argos, domu swego ancestrous Io. W irlandzkiej legendy Tuatha de Danann, które zostały uznane za półbogów, … mówiło się, że posiadał a. .. Grala-podobnego statku … Nauczyciele mądrości … były założycieli Druidic kapłaństwa. „(Van Buren, Sign of the Dove, pp. 141-2)

Przodków z Tuatha De Danann, Dragon Lords of Anu (Anunnaki), nadal komunikować z ludźmi, jednak od czasu przybycia i Ascendance chrześcijaństwa, muszą teraz uciekać się do różnych przebraniach do kamuflażu ich prawdziwą tożsamość. Wśród ich niezliczonych postaciach są objawienia Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej, bogów i bogiń starożytnych kultur, aniołów, świętych, zmarłych lub sławnych ludzi, istot pozaziemskich – Niezależnie od formy życia jest uzyskanie akceptacji i oparcia w danej kultury lub subkultury:

„Chociaż komunikacji między rasami i przestrzeni naszych kontynuowane były one znacznie skrócone i zeszła do podziemia … Danann (zbiorowa nazwa konwencji, aby uniknąć nieporozumień), zawsze zazdrosne o swoich technologii i tajemnice, były opętanego przez różne religie strzegł tradycji utworzonych przez nie od dawna, ponieważ uszkodzony przez człowieka przez nieuwagę.

„Od aktywnych prześladowań Kościoła kontaktowców od ich rasy i naszego w Dark Ages, człowiek do punktu, że zajmował się problemem poprzez ośmieszenie lub szyderstwo Nauka zamiast tego, w czasie przypisując ras miejsca personifikacje psychologicznej projekcji ( archetypy), przed snem bajki i dezynfekcji zastępcze, takie jak elfy, Boogeyman i Santa Claus …

„Kiedy ich interakcji z człowiekiem, to poprzez swoje sny i zagadki … i wiele identycznych bogów we wszystkich kulturach, zdaje się wolą inspirujące zza kulis do jakiejkolwiek bezpośredniej komunikacji. Podczas jawnej kontaktu jest konieczne, wydaje im się pod postacią Matki Boskiej, Corn Mother, anioły, Kachinas lub, co jest odpowiednie dla tej kultury. Istnieje silne poszlaki na ten wyścig ‚s ciągłej interwencji na wielu poziomach w mężczyzny z grubsza rzecz rozwoju fizycznego artystycznej, naukowej i ezoterycznej.

„Dotyczą one ich utworów z hipnozy i prawdopodobnie narkotyków lub innych zaawansowanych technologii, na chmury wspomnień z Wizytek. Ich obrzędy i sposób życia wywodzą się z kultu harmonii przyrody i opanowania umysłu człowieka nad nim.

„Nigdy nie było w historii Mans”, że osoby te były nieobecne, a nie występujących w dniu dzisiejszym ‚s UFO i zjawisk uprowadzenia nie zostały zarejestrowane w całym tekście. Jedyną różnicą jest to, że dziś jest znacznie więcej dowodów na spotkania, a kontakt jest coraz bardziej widoczne. Oni mityczny rekord na całym świecie mówi się Złoty Wiek, w którym człowiek i bogowie (anioły) swobodnie i otwarcie współgrają, a wszystkie te zapisy nie prorokował, że przyjdzie czas, kiedy nowe Golden Age mogą się pojawić, byli tajemnice objawił się . „(” History of the Red-Haired Race: Tuatha de Danann „)

Cult of the Virgin Black

W pierwszym wieku naszej ery, Aleksandria, Egipt był prawdziwą wylęgarnią mistyczne działalności, tygiel, w którym, zgodnie z Holy Blood, Holy Grail „, judaizmu, Mitry, Zoroastrianin, Pitagorasa, hermetyczne, a neo-platońskiej doktryny przesycone powietrze i w połączeniu z niezliczonymi innymi. „(31:123) To było w pierwszych wiekach ery chrześcijańskiej, że starożytny kult Bogini Matka została wprowadzona na chrześcijaństwo Żydów, którzy uciekli z Izraela i objął aleksandryjski Neo-platonizmu, który jest tylko skrócenie greckiego pogaństwa. „Neoplatoników są filozofów greckich, który żył na tyle długo po Platona, które utraciły nazwę platoników miarę współczesnych uczonych dotyczy (choć byli intelektualną uczniów Platona i uznali platoników).” (942:72)

W dawnych czasach ludzie czcili zastępy niebios, uważając je za bogów i bogiń, który rządził przed powodzią cywilizacji Atlantydy. Ancient człowiek wierzył, że w gwiazdozbiorze Panny była Wielka Bogini Matka, która rządziła Golden Age nazwie Lemuria, które poprzedzone Atlantis. astrologiczna tradycja ta została przekazana do kolejnych pogańskich kultur na przestrzeni wieków ludzkości. „Niektóre z mitologicznych przedstawień Panny są Nana, Ewa, Istar, Demeter, Hekate, Temida, Hera, Astraea, Diana, Kybele, Izydy, Fortuna, Erigone, Sybilla i Maryi Panny. Wszystkie reprezentacje Wielkiej Matki w jakiejś formie . Ta, która istniała przed męskiego bóstwa mitologii starożytnej i klasycznej. „(Historie Constellations: The Legend of Virgo: 905)

Grecki dostosowanie Panna była Demeter, Kore, którego córka została uprowadzona przez Plutona, boga podziemia. Kore pozostanie Czarnego Pana królowej i jej nazwa nie będzie już Kore, dziewczyny, ale Persefona, „która się obawiać”. Aleksandryjski Żydów, którzy oddawali cześć greckiej bogini Kore, udało się przekształcić swoje pogańskiego kultu bogini w teologicznie szacunku tradycji nazywane gnostycyzmu poprzez bogini parada chrześcijaństwa. Mimo że czcili ją jako Matki Boskiej, „Dziewictwo” ma zupełnie inne znaczenie dla gnostyków niż to ma do chrześcijan.

„Innym ważnym elementem tradycji gnostyckich Trzech Króli jest to, że naprawdę kobiece wakacje. Klemens Aleksandryjski (ok. 194) wspomniał, że wyznawcy Bazylidesa gnostyckich kapitan ucztował w dniu chrztu i przechowywane przez długi czuwanie przed nim. Epifaniusz (305-402) dał nam szczegółowy opis sposobu aleksandryjski gnostyków obchodzone Święto Trzech Króli. Zrobili to w sanktuarium Maiden bogini Kore którymi utożsamiane z wizerunkiem Matki Boskiej. Na północy schodzili z pochodnie w krypcie świątyni i przyniósł drewniana figura Kore mowa w procesji. Maiden reprezentowany był nagi i posiedzenia, z krzyżami zaznaczone na czole, ręce i kolana. statua została przeprowadzona siedem razy wokół centralnego sanktuarium i Następnie wycofał się krypcie jeszcze raz. gnostyków powiedział, że w tym dniu, Kore, Virgin, urodziła boski pierwiastek zwany Chrystusem. To z kobiecej świadomości i intuicyjny charakter wrażenie, że mesjańskie siły, zindywidualizowaną świadomości rodzi. więc ludzką naturę Jezusa i Everyman przekształca się w boskiej i duchowej natury przez święta moc kobiety, Ducha Świętego, w obrzędzie inicjacji chrztu. (Gnostyckich Kalendarz liturgiczny: 834)

Ważne jest, aby pamiętać, że heretyk, Bazylidesa, był gnostyckich Żyd z Aleksandrii, jak jego współczesne arch. heretyka Walentyn.

To właśnie w kulturze gnostyckich z Aleksandrii, że Bogini Matki przekształciła Marii Magdaleny. Ean Begg napisał w The Cult of the Black Virgin, że „… wielu z najlepszych pism gnostyckich są aleksandryjskiej inspiracji lub pochodzenia. Aleksandria jest również głównym źródłem gnostyckich prace łączącej Jezusa z Marią Magdaleną. Zgodnie z tą tradycją to było przez Magdaleny, a nie przez Piotra i Apostołów mężczyzn, że Jezus przekazuje swoją tajemną doktrynę „. (272:128) W stara się przenieść centrum chrześcijaństwa w Aleksandrii w Egipcie, gnostyków błędnie Marii Magdaleny jako pochodzący z Magdolum w Egipcie, które kojarzą się z Migdol:

„Nie ma potrzeby, aby dążyć do łom [Maria Magdalena] w Galilei ustawienie, bo są inne intrygujące alternatyw dla niej miejsca pochodzenia: chociaż nie było” Magdalena „w Judei w dzień jej nie było Magdolum w Egipcie — po drugiej stronie granicy – co prawdopodobnie Migdol wymienionych w Ezechiela. Nie było dużych i rozwijających się społeczności żydowskiej w Egipcie w tym czasie, co było szczególnie na środku wielkiego portu morskiego w Aleksandrii, kipiące kosmopolitycznym tyglu wielu ras, narodowości i religii, a może w którym Święta Rodzina uciekła do ucieczki grabieżą mężczyzn Heroda. „(Maria Magdalena plików: 843)

Nie ma wzmianki o Migdol w Księdze Ezechiela, jednak prorok Jeremiasz zganił apostata Żydów, którzy zdecydowali się na pobyt w Migdol, w Egipcie, niestosowanie się do Pana, który kazał im iść ze swoich rodaków do Babilonu. Prorok Jeremiasz wyraźnie przestrzegał Żydów w Egipcie za ich kultu Bogini Matki:

Słowo skierowane do Jeremiasza o wszystkich Żydów mieszkających w ziemi egipskiej, które mieszkają w Migdol, a na Tachpanches, a na Nof oraz w kraju Patros, mówiąc: Tak mówi Pan Zastępów, Bóg Izrael; Wyście widzieli wszystko zło, które przyniosłem na Jerozolimę i na wszystkie miasta Judy, i oto dziś są one spustoszenie, a nie mieszka w nim człowieka, z powodu ich niegodziwości, których się dopuścili, aby sprowokować Mnie do gniewu, w tym poszli palić kadzidło i służyć obcym bogom, których nie znali ani oni, wy, ani wasi ojcowie …

Wtedy wszyscy mężczyźni, który wiedział, że żony ich palili kadzidło obcym bogom, i wszystkie kobiety, że stał wielki tłum, a nawet wszystkich ludzi, którzy mieszkali w ziemi egipskiej, w Patros, odpowiedzieli Jeremiasza, jak na słowo żeś przemówił do nas w imię Pana, nie będziemy słuchać tobie. My na pewno nie idzie w ogóle coś wychodzi z naszych ust, palić kadzidło królowej nieba i wylewają ofiary z płynów do niej, jak to zrobiliśmy, my i nasi przodkowie, nasi królowie oraz nasi przywódcy , w miastach judzkich i na ulicach Jerozolimy, bo wtedy mieliśmy mnóstwo żywność, i było dobrze, i nie widzi zło. Ale ponieważ skończyliśmy palić kadzidło królowej nieba i wylewają ofiary z płynów do niej, chcieliśmy wszystko, i zostały wykorzystane przez miecza i głodu. A kiedy palili kadzidło królowej nieba, i wylał ofiar płynnych do niej, nie czynimy jej ciast czcić ją i wylewają ofiary z płynów do niej, bez naszych mężczyzn? – Ks. 44:1-3,15-19

Oto okazuje się, że kult Bogini Matki, Panna, pod nazwą Izydy, przedostać się z Egiptu do Izraela i z Izraela do centrów Imperium Rzymskiego:

„The Cult of Isis była rozpowszechniona w Egipcie dynastii okresie. Z Egiptu się rozprzestrzenia na północ do Fenicji, Syrii i Palestyny, do Azji Mniejszej, na Cypr, Rodos, Kreta, Samos i innych wyspach Morza Egejskiego, w wielu częściach Grecji kontynentalnej – Korynt, Argos i Tesalii wśród nich na Malcie i Sycylii, a wreszcie do Rzymu. W pierwszym wieku pne, Isis była chyba najbardziej popularna bogini w Wiecznym Mieście, z którego jej rozprzestrzeniania się kultu do najdalszych granic Imperium Rzymskiego, w tym Wielka Brytania: tylko jej rywalem był Mitry. – (Star Lore: 920)

W rzeczywistości, kult Najświętszej Maryi Panny w Kościół katolicki wraz z całym ciele z tradycji katolickiej, można przypisać do kultu Izydy w Egipcie. (Patrz: Tajemnica Babilon Wielki: katolicki i żydowski?)

„Niepokalana jest Pani naszej Isis … bardzo warunki stosowane później do tego postać (Marii Panny), który udało jej postaci, tytułów, symboli, obrzędów i ceremonii … Tak, jej uczniów prowadzone w nowe kapłaństwo byłego odznaki swojego zawodu, obowiązek celibatu, tonsura i komżę, pomijając niestety częste mycie wyznaczonym przez starożytnych credo. „Black Virgins”, tak bardzo szanowany w niektórych katedrach francuskich … okazało się, gdy na ostatnio krytycznej analizie, dane bazalt Izydy! „(Isis, Black Virgin: 921)

W 412 ne, Cyryl Aleksandryjski został biskupem Aleksandrii. W Isis Odsłaniać HP Bławatska pisała: „… Cyryl, biskup Aleksandrii, było otwarcie objął przyczyną Isis, egipskiej bogini, i miał humanoidalną ją do Maryi, Matki Bożej …” (195:41 , t. H) podczas swojego biskupstwa, Cyryl napisał pasją i voluminously przed nestoriański herezji, i był w dużej mierze rolę w jego posiadaniu skazany na Soborze w Efezie w 431 roku.

Trzeci Sobór odbył się w Efezie w Grecji, której filozofii i kultury, jak Egipt, pochodzące z tradycji okultystycznej cywilizacji przed powodzi. Sobór w Efezie skazany nestoriański herezja, ale zatwierdziła kult Matki Boskiej w „Bogurodzicy” — Bóg-okaziciela lub Matki Bożej. Nestoriusza i nestorian zesłano do imperium perskiego i stać asyryjskiego Kościoła prawosławnego Wschodu. Niemniej jednak, w jaki wydaje się być klasycznym dialektyczny operacji, ścieżki zostały wyczyszczone dla Maryi być przekształcone z „Bogurodzicy” do kuratora w wizerunek Bogini Matki, Isis, którzy podzielili się w boskość jej syna Horusa.

W swoim artykule na temat mariologii, Keri Mills posited że kwestia prowadzenia wielkich nestoriański kontrowersji było naprawdę doktryny Maryi, a nie nauka Chrystusa:

„Katolicy twierdzą, że żadna poważna kwestia została podniesiona o bezgrzeszności Maryi po Soborze w Efezie w 431 AD który uznał Maryję za” okaziciela Boga, Matko Boga „. Co nie jest wyjaśnione jest, dlaczego nie ma pytania (zgodnie z RCC) zostały podniesione po radę. To w jasny sposób udokumentowane, że Nestoriusza, biskupa Konstantynopola, został uznany za heretyka i wygnany, bo odrzucił popularny tytuł nadany Marii (Matki Bożej). kościoła byłoby twierdzić, że Nestoriusza się wydaje, w jego nacisk na rzeczywistość człowieczeństwo Jezusa, że Chrystus dwóch osób lub „dwóch synów, syna Marii i Syna Bożego. ciekawe, pism Ignacego, ucznia apostoła Jana, biskup Antiochii, zgłoszone podobne myśli, „Maryja jest przedstawiona jako Matka Chrystusa, zgodnie z jego ludzkiej natury, jak Ojciec niebieski jest jego ojciec, zgodnie z jego Boskiej natury (do Efezjan), w tym samym celu obalenia heretyckie myśli, a jednak nie jest zadeklarowanych heretyka. Nestoriusza ogłoszono heretykiem na politykę siły i zanegowanie Maryi jako Bóg-okaziciela, a nie na chrystologii. Nestoriusza było obalić heretyckich idei, że Chrystus nie był ciałem, tylko bóstwa. W swojej autobiografii, twierdził, że zrobił nie sprzeciwiać się tytuł „Bóg-okaziciela”, ponieważ on zaprzeczył Bóstwo Chrystusa, a raczej do rozróżnienia, że Jezus był prawdziwy człowiek rodzi się z duszy i ciała. Twierdził, że wzywanie Maryi „Bóg-okaziciela, Matko Boga” było o stwierdzenie, że Bóg mógł być zrodzony z niewiasty. wstępnie Rodzice istnieje ich dzieci, a Mary śmiertelnego kobieta nie mogła istnieć przed Bogiem, w rzeczywistości paradoksem pozostaje do dziś jasne, że Jezus, syn Marii pre-istniał Maryi. Jednak z czasów Konstantyna Kościół zyskał moc, a więc nie ma poważne wątpliwości zostałyby podniesione na zewnątrz, bez poparcia większości, raz, że władza była sprawowana na Nestoriusza. (Mariologii: 849)

Nawet oznaki życia monastycznego, które znaleziono w domu katolicyzm powstał w ascezie, że był powszechnie w Egipcie, którego historia sięga Hermes Trismegestis. Hermes lub Tot, demi-god od cywilizacji przed zalewem Atlantis stał się prototypem „pustelnika” mnicha. Sobór Nicejski w 321 AD może być innym dialektyczny operacji. Istnieje św Atanazy (296-373 ne), biskup Aleksandrii, dzielnie zwalczać Arian herezja, który zakwestionował boskość Jezusa Chrystusa. Jednakże, Atanazy, że Rada również wykorzystywane jako okazja do włączenia do kanonów Kościoła wymóg celibatu dla chrześcijańskich. (Catholic Encyclopedia: 548) Po zwycięstwie nad Arius herezjarchy i arian, Atanazy udał się w całej Europie, promowanie monastycyzmu i ascezy. Przypisuje się mu wprowadzenie monastycyzmu specjalnie do Rzymian i Niemców.

W teologii gnostyckiej z Atanazy, tylko ascetów zostały uznane Oblubienicy Chrystusa, zgubne nauczania, które pod wpływem wielu pobożnych chrześcijan do poszukiwania Chrystusa w klasztorów. Chociaż zakony miały pozory pobożności duchowego, były jednak często fronty okultyzmu, a także homoseksualnych / lesbijskich działalności. To ascezy, celibatu i egzekwowane życia monastycznego ponoszą złe owoce na przestrzeni wieków jest widoczna w szalonej perwersji seksualnych duchowieństwa rzymskokatolickiego i hierarchii.

Było poprzez ustanowienie klasztorów Merowingów Żydów, których przodkowie byli aleksandryjski gnostyków, zaczęła infiltrować i pleśni teologii i praktyki Kościoła katolickiego. Wielu papieży było Merowingów mnichów, którzy zmuszeni mas europejskich Żydów do konwersji na katolicyzm., W wyniku czego Kościół włączyć zarówno z tradycji judaizmu, Talmudu i Kabały. (Patrz: Tajemnica Babilon Wielki: katolicki i żydowski?) Uważamy, że będzie z ruchu monastycznego, że False Prophet, Merowingów, wzrośnie do znaczenia i mocy, jak prawa człowieka Antychrysta rękę.

PRIEURE de Sion

In the thoroughly pagan milieu of Alexandria, an Egyptian priest and magus by the name of Ormesius founded the monastic Society of Ormus. The members of this society included the Therapeutae of Alexandria and the Essenes of Qumran —apostate Jews who had embraced the Neo-Platonist doctrine of the lost continent of Atlantis . Gnostics allege that Ormesius was a convert of St. Mark, however, such conversions are a common modus operandi of infiltrators with hidden agendas. As a false convert, Ormesius would synthesize Christianity with the paganism of Alexandria, Egypt and establish the monastic society which was the original „Order of the Rosy Cross”:

„According to Baron de Westerode, the founder of the Rosicrucians was one Ormesius, who had been converted by St. Mark, at Alexandria, in AD 46. He purified the Egyptian Rites, and reconciled them with Christianity, carrying his disciples with him, and founded the Society of ORMUS , or of the Light, each member wearing a red cross . To this society the Essenes and Therapeutae joined themselves, and conserved the Masonic Secrets.” ( Antiquities of the Illuminati , Part 3: 636 )

The Society of Ormus would eventually relocate to Italy and, in 1070 AD, move to territory in France owned by Godfroi de Bouillon, the first Grand Master of the Prieuré de Sion. There Ormus changed its name to the „Ordre de Sion” and the monks were given a tract of land owned by one Bernard of Clairvaux.  St. Bernard, who was the founder of the Cistercian Order of monks, also wrote of the Rule of the Templars. According to Holy Blood, Holy Grail , the Society of Ormus, which became the Ordre de Sion, then became the Prieuré de Sion.

„The ‚Prieuré documents’ imply that…an abbey existed by 1100 and housed an order of the…name [Ordre de Sion] which may have been formed earlier… It is known that in 1070, twenty-nine years before the First Crusade, a specific band of monks from Calabria in southern Italy arrived in the vicinity of the Ardennes Forrest, part of Godfroi de Bouillon’s domains. According to Gérard de Sède this band of monks was led by an individual called Ursus — a name the ‚Prieuré documents’ consistently associate with the Merovingian bloodline… [A]t Orval, not far from Stenay, where Dagobert II had been assassinated some five hundred years earlier…an abbey was established to house the monks… By 1108 they had mysteriously disappeared… Orval, by 1131, had become one of the fiefs owned by Saint Bernard…

„In 1188 the Ordre de Sion is…said to have modified its name, adopting the one which has allegedly obtained to the present — the Prieuré de Sion. As a kind of subtitle it is said to have adopted the curious name ‚Ormus.’ This subtitle was supposedly used until 1306—a year before the arrest of the French Templars. The device for ‚Ormus’…involves a kind of acrostic or anagram which combines a number of key words and symbols. Ours means ‚bear’ in French— Ursus in Latin, an echo, as subsequently became apparent, of Dagobert II and the Merovingian dynasty. Orme is French for ‚elm.’ Or , of course, is ‚gold.’ And the M that forms the frame enclosing the other letters is not only an M but also the astrological sign for Virgo—connoting, in the language of medieval iconography, Notre Dame…

„”…mysterious Abbey of Orval…[is] where our research suggested the Prieuré de Sion may have had its inception.” ( 31:113,122 )

The signature of the Prieuré de Sion incorporated the sign of Virgo [ c ] with the four letters ORUS , which stood for Horus, in the form of a cross:

„…consider the device of the Priory of SION, namely, the name Ormus, and its glyph. The glyph is as follows:

OR c US .

[note, for older browsers: this is OR + Virgo Sign + US, the Virgo Sign in the standard font, „Wingdings”]

„What is this? Ormus, that is, Virgo and ORUS. What is ORUS? ORUS is a corrupted form of Horus, and is used in Crowley’s 5th Degree Ritual for the OTO. His Rose-Croix ritual includes an analysis of the Keyword, much like in the Golden Dawn Adeptus Minor Ceremony, only IAO stands not for ISIS, APOPHIS, and OSIRIS, but IACCHUS, ASI, and ORUS.” ( 937 )

According to Holy Blood, Holy Grail , Ormus evolved into the Order of the Prieuré de Sion of the Rosy Cross: „One is intended to see in Ormus the origins of the so-called Rose-Croix, or Rosicrucians. And in 1188 the Prieuré de Sion is said to have adopted a second subtitle in addition to Ormus. It is said to have called itself L’Ordre de la Rose-Croix Veritas… Ormus…[was] the name allegedly adopted by the Prieuré de Sion between 1188 and 1307.” – 31:123,185

Charles Nodier, Grand Master of the Prieuré de Sion from 1801-1884 , averred that this secret order presided over a global network of secret societies: „There are a great many secret societies in operation, Nodier declares. But there is one, he adds, that takes precedence over all others, that in fact presides over all others. According to Nodier this ‚supreme’ secret society is called the Philadelphes. At the same time, however, he speaks of ‚the oath which forbids me to make them known under their social name.’ Nevertheless there is a hint of Sion…” ( 31:152 )

In 1099, the Merovingian Jews in collusion with Pope Urban II, also a Merovingian, launched the First Crusade. An article titled The Merovingian Infiltration of the Christian World Through Monasticism confirms what we have long suspected, that Urban was not the first Merovingian pope, but the 6th in a succession of French Merovingian popes beginning in 999 AD

„1088: Urban II, francuski Przed Cluny (reformowanych benedyktynów) staje się papież. Urban was of the ‚Eudes’ family, not only the name of the King of the Franks, Eudes, who ruled 888 to 898 and considered one of the antecedent kings of the Capetian House of France, but also the name of the Royal Capetian line of Burgundy, great grandson of Hugh Capet, Eudes I the RED of Burgundy who acceded 1079, NINE years before Urban (Eudes) became pope. And Eudes the Red acceded in that specific year because his brother, Hugh I of Burgundy, had abdicated to become the Prior of Cluny!  Now something is very amiss here ! Is this just coincidence? Both were sons of Henry of Burgundy who married Sibylle of Barcelona. Henry was son of Robert I of Burgundy, who was the son of Hugh Capet. Barcelona, home of their mother, was part of the Spanish March connected to Septimania and, here too, the Duke of Aquitaine in 1012 was Eudes of Aquitaine ! And Aquitaine and Septimania are extremely significant :

“It happens that Septimania (Languedoc) is exactly where the Jesus-Magdalene heresy flourished, and where there was a large population of Cathar Jews who were given independent status by Pepin, Carolingian King. Thence their own kings ruled as: ‚seed of the Royal House of David’, each acknowledged as ‚King of the Jews’, most famous of whom was Guillem de Gellone, the Prince of Orange. Confusing this issue, these kings also claimed to be of Merovingian descent ; but not confusing when one realizes that Jesus was of the House of David and Mary Magdalene was from the town Magdala, 4 miles from Tiberius, founded by Herod Antipas, who was an Edomite descendant of Esau with whom Benjaminites married. Additionally, Absolom, David’s son, who pulled a coup d’etat on his own father in an attempt to take his throne, had a rebel following who would have joined the Benjaminite cause. Absalom died when his long hair got caught in branches in the forest during the Coup. (2 Sam:18:9) And the Merovingians, first Dynasty of French kings, were the Long Haired Kings!!

“The details of the separate kingdom of Septimania were erased from history books; but the descendant bloodlines were apparently the ‚heretical Royal Bloodlines’ as : Dukes of Aquitaine, Dukes of Lorraine, Dukes of Guise; Counts of Barcelona, Counts of Toulouse, Counts of Auvergne; Counts of Razes. (HBHB, pp 368-371) And it was precisely a Duke of Aquitaine who founded Cluny! Thus, Septimania now becomes extremely important, for now Urban II, descendant of the Eudes of Septimania and Cluny Prior, is the pope who will call the first Crusades resulting in the crowning of a direct lineal descendant of Guillem de Gellone, named Godfroi de Bouillon, Duke of Lorraine, as King of Jerusalem! Aquitaine is so-named on maps of Second Century Roman Empire and comprised then, the whole area from Languedoc, South France, to Poitou and Anjou. Septimania was the area that was later known as the Languedoc.”

The pretext for the First Crusade — recovery of the Temple treasures and sacred sites — concealed the real motive of the Merovingians, which was to rebuild the ancient Temple of Solomon. In Chapter XXX, “Knight Kadosh” of Morals and Dogma , Albert Pike wrote of the Crusader Knights of the Temple:

„In 1118, nine Knights Crusaders in the East, among whom were Geoffroi de Saint-Omer and Hugues de Payens , consecrated themselves to religion, and took an oath between the hands of the Patriarch of Constantinople, a See always secretly or openly hostile to that of Rome from the time of Photius . The avowed objective of the Templars was to protect the Christians who came to visit the Holy Places : their secret object was the re-building of the Temple of Solomon on the model prophesied by Ezekiel.

„This re-building, formally predicted by the Judaizing Mystics of the earlier ages, had become the secret dream of the Patriarchs of the Orient. The Temple of Solomon, re-built and consecrated to the Catholic worship would become, in effect, the Metropolis of the Universe; the East would prevail over the West, and the Patriarchs of Constantinople would possess themselves of the Papal power.

„The Templars, or Poor Fellow-Soldiery of the Holy House of the Temple intended to be rebuilt, took as their models, in the Bible, the Warrior-Masons of Zorobabel , who worked, holding the sword in one hand and the trowel in the other. Therefore it was that the Sword and the Trowell were the insignia of the Templars, who subsequently, as will be seen, concealed themselves under the name of Brethren Masons . [This name, Freres Macons in the French, adopted by way of secret reference to the Builders of the Second Temple, was corrupted in English into Free-Masons, as Pythagore de Crotone was into Peter Gower of Groton in England. Khairum or Khur -um , (a name mis -rendered into Hiram ) from an artificer in brass and other metals, became the Chief Builder of the Haikal Kadosh , the Holy House, of the Temple,… and the words Bonai and Banaim yet appear in the Masonic Degrees, meaning Builder and Builders.]

„The trowel of the Templars is quadruple, and the triangular plates of it are arranged in the form of a cross, making the Kabalistic pantacle known by the name of the Cross of the East. The Knight of the East, and the Knight of the East and West, have in their titles secret allusions of whom they were at first the successors.”

A secondary objective of the Knights Templar may have been to deposit the Merovingian „Holy Grail” cache at Jerusalem. These artifacts will probably be „discovered” in the future as „proof” of Merovingian claims of their „divine” blood. In The Second Messiah , authors Christopher Knight and Robert Lomas identify the Merovingian families which conspired with the Merovingian pope —truly a Jewish fifth column within the Catholic Church — to recapture the Holy Land:

„The picture that was emerging was of a group of European noble families, descended from the Jewish lines of David and Aaron , who had escaped from Jerusalem shortly before, or possible even just after, the fall of the Temple.  They had passed down the knowledge of the artifacts concealed within the Temple to a chosen son…of each family.  Some of the families involved were the Counts of Champagne, Lords of Gisors, Lords of Payen, Counts of Fontaine, Counts of Anjou, de Bouillon, St. Clairs of Roslin, Brienne, Joinville, Chaumont, St Clair de Gisor, St Clair de Neg and the Hapsburgs…

„By 1095, the members of the Rex Deus families group were almost certainly fully Christianised, yet each of them must have had at least one male member who held the traditional history of their high-born Jewish roots close to his heart. No doubt they saw themselves as ‚super-Christians’, descendants of the very first Church, and privy to the greatest secret this side of heaven. They were a silent elite — ‚the kings of God’.

„Indeed, the history books record that [Pope Urban II’s] leadership marked the papacy’s assumption of the leadership of Western Christendom…

„If the Rex Deus group did exist, it is easy to see how the First Crusade provided these families with a ‚God-given’ opportunity to return to their Holy Temple to recover the treasure that was their birthright – and it would be done at exactly the same time that the Jewish writer of the Gospel of John the Divine had predicted! The Rex Deus families were at the forefront of the First, and every Crusade. Medieval scholars have long wondered why it should be that the same families drove all of the Crusades for their entire duration, and now we had a possible answer.

„Once the Christian armies had secured Jerusalem, the non-Rex Deus leaders were quickly removed and the families infiltrated the Jerusalem monarchy and the Church, to ensure that they would not be blocked in the holy endeavor of the ‚Kings of God’ to regain what their ancestors had left for them…

„…in 1114…[the Rex Deus group] told Baldwin [King of Jerusalem] that they wanted to post a small contingent of knights in Jerusalem to carry out some exploratory digging under the pretext of being…guardians of the highways for pilgrims… Unfortunately, the king was not persuaded… In 1118, Baldwin I died at the age of sixty (presumably of natural causes) and his cousin was rapidly crowned King Baldwin II of Jerusalem. Within weeks, nine French knights were camped on the site of Herod’s stables… The world was told their mission was to save the Christian pilgrims from the evil Muslim bandits, but their true mission was to locate and rescue the scrolls and treasures of the Jerusalem Church .” ( 96:79-83 )

In his book Behold a Pale Horse , William Cooper stated that the real treasure the Templars absconded with was not the Temple artifacts, but relics pertaining to Jesus Christ, including His bones! We wondered for some time how Cooper knew this.  Not only did William Cooper claim to know what the relics of Jesus are, but where they are hidden. Underlying Cooper’s belief in this heresy is his rejection of the death, resurrection and ascension of Jesus Christ:

„One of the greatest secrets of the ages is the true story of the Holy Grail, the robe of Jesus, the remains of the Cross of Crucifixion, and whether Jesus actually died or if he survived and produced a child . Many myths surround the Knights Templar concerning these relics, and most myths throughout history have at least some basis in fact. If my sources are correct, the Knights Templar survive today as a branch of the Illuminati and guard the relics, which are hidden in a location known only to them…

„According to members of the intelligence community, when the New World Order is solidified the relics will be taken out, will be united with the Spear of Destiny, and will, according to legend, give the world’s ruler absolute power. This may confirm beliefs passed down through the ages that describe the significance of these relics when united in the hands of one man. It may also explain Hitler’s desperate search for their hiding place during World War II. Again I must remind you that it makes not one iota of difference what you believe. If they believe, you will be affected.

„The Knights Templar were founded sometime during the 11th century in Jerusalem by the Prieuré de Sion for the express purpose of guarding the remaining relics of Jesus and to provide military protection for the religious travelers during their pilgrimage to the Holy Land.

„The Prieuré de Sion was a religious order founded upon Mount Sion in Jerusalem. The Order set for itself the goal of preserving and recording the bloodline of Jesus and the House of David. Through every means available to them, the Prieuré de Sion had found and retrieved the remaining relics. I am amazed at the authors of Holy Blood, Holy Grail and the information that they have unearthed. Most of all I am amazed at their inability to put the puzzle together. The treasure hidden in France is not the treasure of the Temple of Jerusalem. It is the Holy Grail itself, the robe of Jesus, the last remaining pieces of the Cross of Crucifixion, and, according to my sources, someone’s bones. I can tell you that the reality of the bones will shake the world to its very foundations if I have been told the truth. The relics are hidden in France. I know the location and so do the authors of Holy Blood, Holy Grail , but they do not know that they know—or do they?” ( Behold a Pale Horse , 51:75-6 )

Behold a Pale Horse , Holy Blood, Holy Grail and the multitude of Grail publications all claim that the future revelation of the treasure of Rennes le Chateau, the French village where the Prieuré de Sion deposited the Templars’ Grail cache, will be the undoing of Christianity.  The Prieuré obviously plans to produce, ie manufacture, relics which would disprove the divinity of Jesus Christ. A French website maintains that this is the famed secret of Rennes le Chateau :

„…that the treasure of Rennes is not material but that it contains the formal proof that the crucifixion did not take place and that Jesus was still alive in the year 45 (?!?!?). Source of this priest: another priest Anglican, Gun Alfred Leslie Lilley, died in 1940, which had contacts with the modernistic catholic movement (based at the beginning with St-Sulpice), like with Emile Hoffet.” ( 948 )

Meanwhile, back in Europe, „The legendary origin of so many statuettes in the baggage trains of returning crusaders, especially when they happened to be Templars, [was] no guarantee of the orthodoxy of their cult. That many legends of the period connect the twelfth-century Black Virgins with an earlier miraculous origin dating from the Merovingian period raises potentially disquieting religio-political questions.” ( 272:13 )

During medieval times, the Knights Templar were involved in the financing and otherwise lending support to the building of over 1,000 churches and cathedrals throughout Europe, many in honor of the Black Virgin. Following the dissolution of the Templars in 1307, the Prieuré de Sion carried on quietly mainstreaming the Black Virgin, particularly in France. Laurence Gardner wrote in Bloodline of the Holy Grail of the astrological configuration of the French cathedrals: „In accordance with the Hermetic principle of ‚As above, so below’, the combined ground-plan of the Notre Dame cathedrals replicates the Virgo constellation… {See The Virgo Cathedrals of Northern France for this configuration.} The ‚Notre Dame’ cathedrals…were mainly the work of the ‚Children of Solomon’ — a guild of masons instructed by St. Bernard’s Cistercian Order.” ( 29:264, 66 )

„The nine Knights were sent out by Bernard the Cistercian; gothic was born at Citeaux. The whole gothic formula derives from the Cistercians and the ‚Conipagnons des Devoirs’ — heirs of the builders of gothic cathedrals — make no mystery that they derive their characteristic ‚feature’, their descriptive geometry, indispensable for the erection of gothic monuments, from the Cistercian Order.
„1020. This was a notable epoch in Romanesque architecture; the epoch during which Christianity decked itself with ‚a display of white churches’; for this was the time when after a labour lasting five centuries the Benedictine abbeys succeeded in constituting a corps, a lay brotherhood of builders, affiliated to the Order, to which they could appeal for protection if necessary.
„After the abbeys, where they trained their workmen, the Benedictines were able to put lay builders at the disposal of the secular church, often under the direction of monastic master-craftsmen…who came to build and teach in Normandy…

„…beneath the aisles and choir of [Chartres Cathedral] called, wrongly, the crypt; a more exact designation would be ‚the lower church’. There is a tradition that the builders’ guilds, at least ‚Children of Solomon’, held ceremonies of initiation in this crypt.” ( Mysteries of Chartres Cathedral- 926 )

The Black Virgin was, in reality, Virgo, the Great Mother Goddess known to the Egyptians as Isis, who was christened in Alexandria as Mary Magdalene. According to The Cult of the Black Virgin , the full name of the Prieuré is the Order of the Prieuré Notre Dame de Sion. Former Grand Master of the Prieuré, Pierre Plantard de Saint Clair, has identified Notre Dame as Our Lady of the Light, ie Lucifer, the Light-Bearer.

„There exists in France an organization that has been in continuous existence since the twelfth century, that has some features both of an order of chivalry and of a religious order, though it is not quite either; a secret society which does not spurn the right sort of publicity; a political grouping with specific aims that is also interested in ancient esoteric wisdom and hidden mysteries. Its full name is the Order of the Prieuré Notre Dame de Sion , and its chief aim seems always to have been the restoration of the Merovingian blood-line to the throne. It is also passionately concerned with the cult of the Black Virgin and has a remarkable record of equal rights for women…

„The Grand Master of the Prieuré 1981-4, Pierre Plantard , is reported as saying that the Sicambrians, ancestors of the Frankish Merovingians, worshipped Cybele as Diana of the Nine Fires, or as Arduina, the eponymous goddess of the Ardennes. The huge idol to Diana/Arduina which once towered over Carignan, in north-east France, between the Black Virgin sites of Orval, Avioth and Mezièrres, near to Stenay, where the Merovingian king and saint, Dagobert II, was murdered in 679, points circumstantially to a link between the two cults. In this connection Plantard mentions that one of the most important acts of Dagobert, when he acceded to the throne after his Irish exile, was to continue the ancient tradition of Gaul, the worship of the Black Virgin. The Black Virgin, he insists, is Isis and her name is Notre-Dame de Lumière.” ( Cult of the Black Virgin , 272:14 )

As stated by Ean Begg, the raison d’être of the Prieuré de Sion is the restoration of the Merovingian dynasty as the royalty of Europe and eventually to a position of world supremacy.  From this bloodline — whose blasphemous claims of divinity refer to intermarriage between the pre-flood demons and the daughters of men — issued a truly Satanic dynasty of kings. As previously stated, the Merovingians boast that the founder of their dynasty, King Meroveus, a worshiper of the virgin goddess Diana of the Nine Fires, was sired by a ‚beast of the sea’ — Neptune, god of the sea and founder of Atlantis. According to the author of Bloodline of the Holy Grail :

„Despite the carefully listed genealogies of his time, the heritage of Meroveus was strangely obscured in the monastic annals. Although the rightful son of Clodion, he was nonetheless said by the historian Priscus to have been sired by an arcane sea creature, the Bistea Neptunis … The Sicambrian Franks, from whose female line the Merovingians emerged were associated with Grecian Arcadia before migrating to the Rhineland. As we have seen, they called themselves the Newmage — ‚People of the New Covenant’, just as the Essenes of Qumran had once been known. It was the Arcadian legacy that was responsible for the mysterious sea beast — the Bistea Neptunis — as symbolically defined in the Merovingian ancestry. The relevant sea-lord was King Pallas, a god of old Arcadia… The immortal sea-lord was said to be ‚ever-incarnate in a dynasty of ancient kings’ whose symbol was a fish – as was the traditional symbol of Jesus.” – ( 29:166,175 )

And I stood upon the sand of the sea, and saw a beast rise up out of the sea , having seven heads and ten horns, and upon his horns ten crowns, and upon his heads the name of blasphemy. – Rev. 13:1

Not only was Meroveus sired by the sea beast, Neptune, the Merovingian race was sired by the Nephilim — that demonically-bred race of giants which God destroyed in the Flood. That the Merovingian bloodline is associated with the subterranean race that inhabits earth’s center (Hell) is confirmed by DragonKey Press , where a review is posted of a book by Kenneth Grant, who was appointed by Aleister ‚The Beast’ Crowley to succeed him as Grand Master of the Ordo Templi Orientis:

„The Nephilim were banished to the center of the earth for disobeying God by mating with the daughters of men and teaching them the ‚forbidden’ arts. In this publication the Nephilim have been identified as the Fathers of the Merovingians…

„…the Merovingian race was sired by a water beast known as the Quinotaur. This Quinotaur took the form of a sea-bull . Crowley’s personal seal was of a sea goat . Grant, writing of Crowley’s Seal of the Beast , says: ‚The beast is the sea-goat or amphibious monster identical with Cthulhu, the Quinotaure or Bull of the Deep.’ Grant writes as a footnote; ‚The waters under the earth; home of the ‚ancestors’ or subconscious atavisms of the race.’ Is this a reference to the race of the Grail?.” ( 571 )

It was originally from Cain, whose descendants intermarried with the Nephilim, that the Grail race descended.  Enki, the twin brother of Enlil, is merely an anagram of Cain, whose twin was Abel according to occult belief.

„The mortal world spreads east and west and the land of le invisibles lies above and below it in the vertical dimensions of height and depths, north and south, Horus and Set .’ This ties in with the Book of Enoch and the Hosts above and the fallen, banished Nephilim below. This also reminds us of the twins or brother gods in Sumeria called Enki and Enlil. Enki, the infernal of the two, represents Set and Enlil represents Horus (although in this context Enlil would also be Osiris.) In ancient mythologies names and stories can be switched and one god can also be an attribute of another. It’s best to keep this in mind when studying this type of material. Set kills Osiris as Enki kills Enlil. As it has been shown in another article of this publication, Enki is associated with Cain, and Cain was a very bad boy. Enki was an infernal god that has been identified, in this publication, as siring the Merovingian race.

„…Enki has been associated with Set…who is also Satan…

„…Writing of the Great Old Ones or Elder Gods from Lovecraftian lore, Grant says, ‚The letter M, the key vibration of the plane of the Elder Gods, is represented mythologically as the sea-goat, Makaru or as the crocodile, the beast of the waters.’ Couldn’t Makaru be a form of Merovee who spawned the Merovingians, and was sired himself from a sea-bull? Tracy Twyman has already written of the connections between Lovecraft’s Necronomicon Mythos and the Merovingians in her article Dead But Dreaming: The Great Old Ones of Lovecraftian Legend Reinterpreted as Sumerian/Atlantean Kings …”  ( 571 )

” The Eye Over the Throne was a hieroglyph used in Egypt and Sumeria to denote the world monarchy of the Atlantean Gods. Since here it is called ‚Kingu’, obviously he was one of these ‚kings’, perhaps related etymologically to ‚ Cain ‚, whose name is the root from which the word ‚king’ comes, and who is said to be one of the eldest ancestors of the Grail family.” ( 922 )

According to Blavatsky, after the Flood it was Noah’s son, Ham, and his descendants, who preserved and carried on the occult traditions of Cain, including intermarriage with the gods:

„The history or ‚fables’ about the mysterious Telchines — fables echoing each and all the archaic events of our esoteric teachings — furnish us with a key to the origin of Cain ‚ s genealogy ( Genesis, ch. iii.); they give the reason why the Roman Catholic Church identifies ‚the accursed blood’ of Cain and Ham with Sorcery, and makes it responsible for the Deluge. Were not the Telchines — it is argued — the mysterious ironworkers of Rhodes; they who were the first to raise statues to the gods, furnish them with weapons, and men with magic arts? And is it not they who were destroyed by a deluge at the command of Zeus, as the Cainites were by that of Jehovah?” ( 897:391 )

Dagobert’s Revenge recommends Tracy Twyman’s ” Dead But Dreaming: The Great Old Ones of Lovecraftian Legend Reinterpreted as Sumerian/Atlantean Kings ” for information about the Atlantean gods, the Nephilim, who will rise again when the stars are in the right position. According to that informative article, the Nephilim preserved their occult traditions within the oath-bound secret societies which are now programming the younger generation to accept the Grail mythology as true.

” The Secret Doctrine given to the elite castes of mankind by the Nephilim or the ‚Annunaki’, the gods of ancient Sumeria and Atlantis, has been passed down through the ages, not only to the Masons, Templars, Rosicrucians, and other fraternal orders which perpetuate the tradition, but also to the teenage geeks and D & D ‚gamers’ of today via the [HP] Lovecraft/Necronomicon lore, which has given birth to a cornucopia of role-playing and computer games, in much the same way that Monty Python and the Society for Creative Anachronism have kept alive the Grail myth for these same teenagers.” ( 922 )

Twyman quotes The Necronomian , „a volume written in Damascus in the Eighth Century, AD, by a person called the ‚Mad Arab’, Abdul Alhazred… This book, according to the mythos, contains the formulae for evoking incredible things into visible appearance, beings and monsters which dwell in the Abyss, and Outer Space, of the human psyche.” The Necronomicon , or „Book From the Dead” consists of messages from the ancient gods of Lemuria and Atlantis, who foretell that, when the stars are rightly positioned in the heavens, will be the opportune time for performing blood rituals to effect the resurrection of these ‚sleeping’ gods and their human offspring:

„‚There had been eons when other things ruled on the Earth, and they had had great cities. Remains of them, he said the deathless Chinaman had told him, were still to be found as Cyclopean stones on islands in the Pacific. They all died vast epochs of time before man came, but there were arts which could revive them when the stars had come round again to the right positions in the cycle of eternity. They had indeed come themselves from the stars, and brought their images with them.’

„Lovecraft, like Enoch, and like ancient man himself, conceived of the ancient Atlantean gods or Nephilim as possessing supernatural power, and, like Enoch, says that this power comes from the stars, that these beings in fact had come from the stars themselves, and seemed to be metaphysically affected by the movement of the stars, being able to resurrect from the dead only when the stars were in a certain position.

„Likewise, the Atlantean god-kings purposely associated themselves with the stars and the planets, taking on the personifications of planets and constellations, each of which had a particular ‚energy’ or ‚plain of existence’ associated with it. This energy could be further manipulated by the prayers and rituals of the cult members who are loyal to the Great Old Ones, and wish to see their kingdom rise again, in much the same way that Masons, Rosicrucians and other occultists today perform rituals in hope of bringing about the ‚Great Work’ called the ‚New World Order’, a new Golden Age just like the one that covered the Antediluvian world when the Atlantean god-kings (whom they revere) ruled over the Earth directly. The Eye in the Pyramid on our dollar bill, which represents the New World Order, is clearly a symbol of this newly-risen kingdom of Atlantis, ‚watched over’ (as in ‚the Watchers’) by the All-Seeing Eye, which could just as easily be the eye of Dagon, or Leviathan, or Cthulhu. It even looks reptilian, like it belongs on the face of a dragon.
„The rise of R’lyeh, the New World Order, the New Atlantis, the New Jerusalem, the Golden Age, and even the Apocalypse – these are all terms for the same resurrection of the ancient global kingdom of the gods. Such a resurrection is also described in Aleister Crowley’s The Book of the Law when he writes about the coming ‚Age of Horus’ and the return of the rule of the gods, as well as their offspring, the human ‚kings’.” ( 922 )

Alice Bailey associated the Grail bloodline with the sign of Virgo: ” Virgo itself is a cup-shaped constellation…; in its highest meaning the Holy Grail.”  Along with descent from immortal sea beasts, the Prieuré de Sion also alleges to have „incontrovertible proof” of Merovingian descent from Jesus Christ and His continuing bloodline, and has been working to reestablish the power of the Merovingian dynasty, this time over a world kingdom.

However, even Baigent, Leigh and Lincoln have admitted, „while the Merovingian royal blood was credited with a sacred, miraculous, and divine nature, it was not explicitly stated anywhere that this blood was in fact Jesus.” Claims of direct descent from Jesus—who is at best another Jesus , Yeshu, an Essene adept who saves by giving gnosis rather than shedding his blood—and Mary Magdalene (the holy grail or womb which bore this other Jesus’ children) are merely attempts to Christianize the demonic bloodline which will place Lucifer on the throne of this world.

„Writers examining the lives of Christ and Mary Magdalen in search of clues to the Grail mystery have been left with more questions than answers. And those going over the Bible with a fine-toothed comb have come up equally empty-handed. Undoubtedly the reason for this is due to the fact that the Holy Grail has virtually nothing to do with Christianity per se . Christ may have been a key figure in a long line of servants of the Grail, but its legacy is not to be found within the context of the religion founded in his name. Not a single one of the crucial clues relating to the Grail mystery can be satisfactorily explained in terms of orthodox Christianity. Indeed, it would appear that the Grail story was Christianized precisely to conceal a legacy that was wholly unchristian. It is a legacy that goes back to Ia, and the mysterious race of which he was a descendant…

„The first king of Sumeria was also the first god of Sumeria. He was a deified king named IA, and he was known as the Lord of the Flood, or Lord of the Deep Waters. The name IA served as the basis of god-names from many other cultures, including (but not limited to) Jah, Ihah, Yahweh, Jove, Jehovah, Allah, Janus, Ianus, Uranus, Ouranos, and… Oannes.” ( Book of Lies: The Disinformation Guide to Magick and the Occult )

‚THE MOTHER PRECEDES THE SON’

„…the constellation Virgo, which in fact rises just before the star Arcturus.” ( Virgo )

And there appeared a great wonder in heaven; a woman clothed with the sun, and the moon under her feet, and upon her head a crown of twelve stars: And she being with child cried, travailing in birth, and pained to be delivered. – Rev. 12:1,2

„Thus, in conclusion, we greet Mary as the great sign in the heavens which precedes the coming of her Son, because the mother always precedes the son. We greet her as the one who at Fatima wanted to bring peace to the world if we fulfilled the demands of her maternal heart… We greet her as the Victor in all the battles of God, and as the Mother of the Church who will bring the Good Friday of the Church to an end and give it a new Easter.” – Bishop Rudolph Graber, Fatima Advancing Rapidly Towards Final Fulfillment ( 929 )

A New Easter? Of course. The feast of the Mother Goddess, Ishtar.

During the Renaissance, that medieval period when the occult traditions flooded Europe from the Mideast, Chartres Cathedral was built on a sacred site in France where ancient Druids worshipped the Mother Goddess. A World Heritage Site famous for its Gothic architecture — and, to the initiated , its thoroughly pagan symbolism — Chartres Cathedral is known to occultists as the ‚Golden Book’ that reinstated the philosophy of classical Greece in the mainstream of Christian Europe. The cathedral expresses through ‚sacred geometry’ and astrological symbolism the Gnostic belief that „Man can compass his salvation by means of knowledge”, referring to gnosis . Within its massive structure was housed a mystery school which operated as a theological academy for over two centuries. In the underground crypt of the cathedral, initiates worshipped a replica of a Druidic statue known as the ‚Virgini Pariturae’ or ‚the virgin about to give birth’. The Templar Chronicles calls the Virgini Pariturae „the Virgo who must give birth”.

The statue in the underground chapel was also called Our Lady Under the Earth because the crypt, where initiations took place, was believed to be connected to telluric powers, ie the underworld. On the west front of Chartres Cathedral is featured in the tympanum of the right portal — the Gate of Birth — a statue identical to the Virgini Pariturae in the underground chamber. The exterior icon was and still is venerated by the profane masses of Catholics as Mary, the ‚Mother of God’. Exoterically the white virgin on the west facade is the Blessed Virgin Mary who gave birth two thousand years ago; but esoterically, she is the black virgin who was still pregnant with child.

„The Druid’s love of inner journeys and their visions inspired their prophesies about the woman that would bring a saviour into the world. This pregnant woman is the black madonna we often find in medieval shrines throughout  Europe. If the white virgin is the one who has already given birth, the black virgin is the pregnant woman of the druid’s vision.” ( 931 )

The photos below show ‚Mary’ in a position identical to the other Black Virgins we have seen above — enthroned and with a child on her lap, or rather between her thighs!!  The Gemini figures, representing twins, are difficult to recognize; see the left arch on a level with the twelve apostles.

Chartres Cathedral

West Facade, Right Portal, Incarnation of Christ, 1145-55. God before Time.

Virgin and Christ Child Enthroned. Throne of Wisdom.

Left on arch: Gemini, a sign of the Zodiac

The occult symbolism of this most famous of the medieval cathedrals is discussed in the Masonic book, Rosslyn: Guardian of the Secrets of the Holy Grail . According to authors Tim Wallace-Murphy and Marilyn Hopkins, the seven mystical cathedrals of Europe were deliberately founded on Druidic sites dedicated to planetary oracles. There is a prophecy that, when the planets align in the same configuration as the cathedrals, the time of transition into the New Age will have arrived. The sacred site upon which Chartres Cathedral was erected was dedicated by the Druids to the Sun.

„The Druids, like most initiatory tribal cultures, woshipped the principle of the Eternal Feminine as the source of all fertility. Julius Caesar describes, in de Bello Gallico , the veneration accorded to a fire-blackened, female figurine which was worshipped at a Druidic sacred grotto at Carnutum, now the modern city of Chartres… — a fertility symbol he called Virgini Pariturae, the virgin about to give birth… It was at Chartres that the Church adopted the veneration of the fire-blackened, Druidic figurine Virgini Pariturae in the guise of the Black Madonna. A medieval replica of the Druidic figure is found in the crypt, which the official guide states categorically was used as an initiation chamber. ” ( 266:49,163 )

The Virgin portrayed in the west facade of Chartres Cathedral is called the ‚Virgini Pariturae’, which means „the virgin about to give birth”. This statue does not represent Mary or the Biblical concept of womanhood, but the archetypal goddesses of fertility and the ‚feminine principle’. Since Chartres was dedicated to the Sun-God, the child of the sculpture is Horus, not Jesus Christ. The following excerpt from Rosslyn reveals how Gnostic occultism engulfed Western Christendom through the occult infiltration of the Roman Church.

„The revelations of the ancient mysteries brought about a deep insight into the laws of all natural phenomena, revealing the very unity in nature which is the mainspring of creation, and the importance of the principle of the eternal feminine. To commemorate this heretical and pagan concept, they carved a replica of the Druidic statue ‚Virgini Pariturae’, the virgin about to give birth, which had been a focus of worship at Chartres in pre-Christian times. To avoid persecution and to enable this powerful symbol to exert its influence the statue was carved in the guise of Mary the Mother of God with the infant Jesus seated on her lap. This symbolic representation of fertility and the archetypal feminine rests in the crypt of Chartres to this day. It is known as Notre-Dame de Sous-Terre — Our Lady Under the Earth. A replica of this figurine was then carved in the place of  honour above the main portal of the cathedral. After many years of theological dispute with the Orthodox Church in the East, Roman Catholicism had at long last stumbled across the perfect answer to the problems posed by the ambiguities inherent in the title ‚Mother of God’. In emphasizing Mary’s role, the Church was fulfilling a deep and long-felt need among its adherents by importing the pagan principle of the eternal feminine into the previously male-dominated and patriarchal realm of the Holy Trinity. Early Christians had taken up the theology of St. Paul which described Jesus as the ‚Second Adam’. They then fell into the theological trap by calling Mary the ‚Second Eve’, so reviving the old pagan concept of the divine son/spouse relationship as found in the Ishtar and Tammuz cult of ancient Babylonia and in the worship of Isis and Osiris in Pharaonic Egypt. This form of veneration also incorporated the concept of Sophia the goddess of Wisdom. The Church attempted to exert control over this Marian cult in its traditional manner by taking over pre-Christian forms of worship and sacred sites dedicated to various goddesses, renaming them in honour of the Holy Virgin. The symbolism, prayers and litanies associated with Demeter, Cybele, Ishtar and Isis were adopted and given a Christian veneer. ( 266:87-89 )

Wallace-Murphy and Ms. Hopkins credit the Merovingian infiltrators for the stunning success of Mariolotry in Roman Catholicism : „It is ironic that Mariolotry, one of the major and most pervasive aspects of modern Catholicism, should have been further strengthened by the spiritual understanding of hidden initiates in the Middle Ages.” ( 266:89 )

The pagan principle of the eternal feminine asserts that the Mother Goddess ruled over the first age of earth, corresponding to Lemuria, which supposedly achieved the highest level of civilization ever known to man. It is the same Gnostic principle which Bishop Graber and the present Pope fundamentally espouse, viz., that the divine feminine, masquerading as Mary, chronologically preceded and therefore gave divine life to her Son. As previously stated, one significant outcome of the Nestorian heresy was to give priority to the Mother Goddess, the pagan feminine archetype, over her Son. There are, however, esoteric connotations in Bishop Graber’s statement, which only the initiated fully understand.

„…we greet Mary as the great sign in the heavens which precedes the coming of her Son…”

Bishop Graber’s prediction is generally construed as an apparition of Mary, the Mother of God. Pope John Paul II is expecting a manifestation of Mary similar to the ‚Miracle of the Sun’ at Fatima, Portugal on October 13, 1917. On this occasion, the sun appearing as „a solar disc…spun upon itself in a mad whirl…and whirling wildly, seemed all at once to loosen itself from the firmament and, blood red, advance threateningly upon the earth as if to crush us with its huge and fiery weight.” ( 938 ) Catholics believe that a recurrence of this miracle would vindicate the Catholic Church as the ‚one true Church’.

Although Roman Catholics perceive this apparition as a visitation of Mary, the mother of Jesus, New Agers recognize the many occult phenomena which attended the solar event at Fatima. According to a published eye-witness account of the Fatima apparition, the sun took on the appearance of a solar disk, an ancient occult symbol of the sun. (See solar disk symbol and explanation.) On October 13, 1917, the sun would have risen in the sign of Virgo; also the Moon was in Virgo.  Bishop Graber has predicted that a sign will precede the coming of Christ.  And not just a sign, but a great sign!  Was the Bishop referring to Virgo, the Great Mother Goddess?

On Friday, October 13 in the year 1307 AD, the Knights Templars were arrested by King Philip IV of France in collusion with Pope Clement V. Might the Fatima vision in 1917 have been a sign of the coming vengeance determined upon Rome by the Templars?  Bishop Graber, whose associations include Knight of Malta, Peter Beyerhaus , may be sending an esoteric message that Virgo will be the sign in the heavens which will precede the coming of Horus, the pagan messiah who will avenge the Knights Templars by destroying the Roman Catholic Church.

Should another Fatima-type apparition occur in the sign of Virgo, perhaps at Medjugorje, such an event would hardly vindicate Roman Catholicism as the ‚one true Church.’ To the contrary, another such apparition displaying overtly occult phenomena would probably provide the death warrant needed to overthrow this Harlot Church which has, in recent times, scandalized the world with reports of homosexuality and pedophilia in its priesthood.

Since few people are aware of the Merovingian (Jewish) infiltration and takeover of the Roman Catholic Church or that celibacy, homosexuality and pederasty are sacred rites of the Merovingians, and given that the secret societies, which are under the oversight of the Prieuré de Sion, control the news media which has sensationalized these scandals, and considering the success of this ingenious and carefully executed plan, we submit that the mighty fall of this citadel of Christendom is a fait accompli .

…and I saw a woman sit upon a scarlet coloured beast, full of names of blasphemy, having seven heads and ten horns… And the ten horns which thou sawest upon the beast, these shall hate the whore, and shall make her desolate and naked, and shall eat her flesh, and burn her with fire. – Revelation 17:16

Reklamy

About grawitacja44

Niezalezny Instytut Badan Nad Otaczajaca Nas Rzeczywistoscia

Dyskusja

18 myśli w temacie “Merowingowie -Satanic Bloodline antychrysta i fałszywego proroka

 1. any chance of backlinking me to your great blog?

  Posted by Reptilian Shapeshifter | Kwiecień 30, 2010, 4:08 am
 2. fantastic issues altogether, you simply gained a new reader.
  What would you recommend about your publish that you simply made some days ago?
  Any certain?

  Posted by dating men in uniform | Lipiec 30, 2012, 10:20 am
 3. Bardzo dobry artyku�, rzetelnie napisany i wiele wyja�niaj�cy od siebie mog� poleci� stron� http://www.janar-rolety.pl mo�na znale�� wiele u�ytecznych artyku��w do mieszkania

  Posted by Bardzo dobry artykuł, rzetelnie napisany i wiele wyjaśniający od siebie mogę polecić stronę http://www.janar-rolety.pl można znaleść wiele użytecznych artykułów do mieszkania | Grudzień 13, 2012, 1:14 pm
 4. Everything is very open with a really clear explanation of the issues.

  It was really informative. Your site is very helpful.
  Many thanks for sharing!

  Posted by Streetwear Shop | Styczeń 3, 2013, 1:00 pm
 5. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog
  posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

  Posted by Geri | Luty 7, 2013, 12:30 am
 6. Currently it looks like Drupal is the preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  Posted by indian pron video | Marzec 19, 2013, 2:14 pm
 7. Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views
  are fastidious in support of new visitors.

  Posted by Backlinkstore | Marzec 21, 2013, 1:17 pm
 8. Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing these
  things, so I am going to convey her.

  Posted by Jonathan | Kwiecień 22, 2013, 12:25 am
 9. Terrific work! That is the type of info that should be shared around the net.
  Disgrace on Google for no longer positioning this publish upper!

  Come on over and consult with my website . Thanks =)

  Posted by Basil | Kwiecień 30, 2013, 4:07 am
 10. I always used to read article in news papers but now as I am a user of net therefore from now I am using net
  for articles, thanks to web.

  Posted by Truvisage Anti-Aging Cream | Maj 12, 2013, 11:40 pm
 11. Great post. I will be experiencing some of these issues as well.

  .

  Posted by san antonio web design | Maj 17, 2013, 10:45 am
 12. Hey there! I just wanted to ask if you ever have
  any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to
  no back up. Do you have any methods to stop hackers?

  Posted by chevy silverado headlights | Czerwiec 23, 2013, 9:33 am
 13. Heya excellent website! Does running a blog similar
  to this take a lot of work? I’ve no expertise in programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply needed to ask. Thank you!

  Posted by übersetzung englisch deutsch online | Lipiec 9, 2013, 10:44 am
 14. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on various websites for about a year and am worried about
  switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.
  net. Is there a way I can import all my wordpress posts into
  it? Any kind of help would be really appreciated!

  Posted by Webdirectory | Sierpień 3, 2013, 5:06 pm
 15. My partner and I stumbled over here different website and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page yet
  again.

  Posted by pregnancy spartanburg | Grudzień 26, 2013, 11:10 pm
 16. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

  Posted by sales@ibuyjunkvehicles.com | Lipiec 14, 2016, 5:49 pm

Trackbacks/Pingbacks

 1. Pingback: Merowingowie -Satanic Bloodline antychrysta i fałszywego proroka … | morze - Kwiecień 26, 2010

 2. Pingback: Merowingowie -Satanic Bloodline antychrysta i fałszywego proroka … « czasopisma pornograficzne - Maj 7, 2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: