//
you're reading...
TEKSTY

[http://wikileaks.org/] – Tajne dokumenty rządowe i korporacyjnyjne,które są zakazane przez rządy na całym świecie !!!!!


http://wikileaks.org/

http://wikileaks.org/ – Tłumaczenie Google Translator PL

[ Podobne Inne Strony : http://cryptome.org/ – Cryptome przyjmuje dokumenty do publikacji, które są zakazane przez rządy na całym świecie !!!!! ]

Wikileaks (z ang. leak – „przeciek”) – witryna internetowa działająca w oparciu o zmodyfikowaną wersję oprogramowania MediaWiki, umożliwiająca publikowanie w sposób anonimowy (często) tajnych dokumentów rządowych i korporacyjnych przez informatorów chcących zasygnalizować działania niezgodne z prawem (tzw. whistleblowers). Operatorzy witryny twierdzą, iż niemożliwe jest wyśledzenie, skąd pochodzą wpisy, w związku z czym ich autorzy nie ponoszą ryzyka związanego z ujawnianiem takich informacji. Witryna rozpoczęła działalność w grudniu 2006, a w listopadzie 2007 zawierała 1,2 mln dokumentów.

Oprócz MediaWiki wśród oprogramowania, z którego korzysta Wikileaks, znajdują się również Freenet, Tor i PGP.
Historia

Witryna i związany z nią projekt były trzymane w tajemnicy, aż do ujawnienia ich istnienia w styczniu 2007 przez Stevena Aftergooda, redaktora biuletynu „Secrecy News”. Wikileaks zaproponowało wcześniej Aftergoodowi uczestnictwo w komisji doradczej. Witryna jest po części tworzona przez chińskich dysydentów. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na Wikileaks, adresowana jest głównie do krajów byłego bloku sowieckiego, Afryki subsaharyjskiej i Środkowego Wschodu, lecz oczekuje się również przecieków informacji dotyczących rządów zachodnich oraz wielkich korporacji[5]. Według stanu na styczeń 2007, tożsamość żadnej z osób obecnie zatrudnionych przy jej tworzeniu nie jest publicznie znana.

Jeden z członków komisji doradczej Wikileaks wyjawił w wywiadzie, że oficjalne rozpoczęcie działalności planowano na marzec 2007, lecz witryna była nieprzygotowana na zwiększoną uwagę mediów, jaką wywołało ujawnienie przed czasem jej istnienia. Do komisji doradczej Wikileaks należą m.in. członkowie społeczności rosyjskich emigrantów oraz uchodźców tybetańskich, reporterzy, były analityk amerykańskiego wywiadu oraz kryptografowie. Nie ma żadnych oficjalnych związków między Wikileaks a Wikimedia Foundation. Wikileaks podaje, iż posiada już w swych zasobach ponad 1,2 mln pochodzących z przecieków dokumentów, które są przygotowywane do publikacji[8]. Pierwszy przykładowy dokument, jaki opublikowano na witrynie był autorstwa szejka Hassana Dahira Awejsa z somalijskiej radykalnej Unii Trybunałów Islamskich. Zamieszczono również jego 19-stronicową analizę. Grupa opublikowała następnie wiele innych istotnych dokumentów, które trafiły na pierwsze strony gazet, od dokumentacji dotyczącej holdingów oraz wydatków na sprzęt wojskowy podczas wojny w Afganistanie po kwestię korupcji w Kenii.

Według jej twórców, Wikileaks ma być „nie podlegającą cenzurze wersją Wikipedii służącą do niewykrywalnych przecieków dokumentów na masową skalę oraz ich analizy”. Twórcy Wikileaks oświadczyli, że informacje podlegać będą sprawdzaniu, aby uchronić „całkowicie anonimowy” system od zalewu sfałszowanych dokumentów, pornografii, spamu, itp. Wszyscy użytkownicy będą mieć możliwość komentowania treści dokumentów, ich analizy oraz ustalania, czy materiał jest sfałszowany. Celem, jaki stawia sobie Wikileaks, jest zapewnienie informatorom działającym w dobrej wierze oraz dziennikarzom ochrony przed więzieniem za rozpowszechnianie poufnych i tajnych dokumentów. Represje spotkały m.in. chińskiego dziennikarza Shi Tao, skazanego w 2005 na 10 lat więzienia po ujawnieniu korespondencji e-mailowej chińskich urzędników dotyczącej masakry na placu Tian’anmen.

Reklamy

About grawitacja44

Niezalezny Instytut Badan Nad Otaczajaca Nas Rzeczywistoscia

Dyskusja

Jedna myśl w temacie “[http://wikileaks.org/] – Tajne dokumenty rządowe i korporacyjnyjne,które są zakazane przez rządy na całym świecie !!!!!

  1. To taka dziecinna amerykańska dyplomacja—-zaspokojenie ambicji Clinton kosztuje USA bardzo drogo.Jak każda chorobliwie ambitna kobieta zajmuje się intrygami zamiast pilnować pracy.Cały ten „demokratyczny”amerykański system wyradza się w niekompetencję amerykańskich dyplomatów branych do służby za „wyborcze zasługi”ARABOWIE MAJĄ RACJĘ–TO GNIJE

    Posted by ubawiony | Listopad 29, 2010, 10:32 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: