//
you're reading...
Technologie

[Biotechnologia] 400 tysiecy próbek, z których w ciągu 24 godzin


Szybka i wyjątkowo wydajna metoda diagnostyczna pozwala wykryć 2000 wirusów i 900 szczepów bakteryjnych w zaledwie 24 godziny.Na powierzchni kilkucentymetrowej szklanej płytki mieści się prawie 400tysiecy próbek, z których w ciągu 24 godzin można uzyskać informacje dotyczące wszystkich obecnych wirusów i bakterii. Metoda zwana Mikrobiologiczną Macierzą Detekcyjną Lawrense’a Livermoore’a – LLMDA (Lawrence Livermore Microbial Detection Array) może zrewolucjonizować diagnostykę mikrobiologiczną na świecie.

Dotychczasowa analiza mikrobiologiczna polegała na hodowli bakteryjnej przy użyciu specjalnych pożywek(gdzie konieczna była znajomość specyficznych warunków życia organizmu, którego szukano w próbce) lub poprzez reakcję PCR, dzięki której można było wykryć maksymalnie 50 organizmów. Nowa metoda LLMDA pozwala w stosunkowo krótkim czasie wykonać jeden test oznaczający wszystkie mikroorganizmy w próbce.

Metoda polega na porównaniu specyficznych odcinków kwasu nukleinowego bakterii / wirusa z danymi zawartymi w bazie. Każdy mikroorganizm zsekwencjonowany gdziekolwiek na świecie musi zostać zarejestrowany, a jego sekwencja genetyczna umieszczona w międzynarodowej bazie np.GenBank. Aparatura LLMDA zawiera „szachownicę” w której znajdują się porównawcze fragmenty DNA (kilkaset tysięcy wariantów). W wyniku połączenia wzoru z materiałem z badanej próbki następuje barwna reakcja, a komputer przeprowadza analizę i określa przynależność gatunkową badanych mikroorganizmów.

Jeżeli w danej próbce znajdzie się kilka różnych organizmów, aparatura wykryje i oznaczy wszystkie z nich. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy w próbce mogą znaleźć się organizmy, których obecność nie była spodziewana. Przykładem może być wyrycie świńskiego wirusa PCV-1 w szczepionce Rotarix, która miała chronić niemowlęta przed ciężkimi biegunkami. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie każdego znanego mikroorganizmu, co znacznie ułatwia badanie jakości i bezpieczeństwa wszelkich produktów.

Metoda LLMDL może być z powodzeniem wykorzystywana do badania czystości leków, produktów spożywczych, wykrywania skażeń, groźnych epidemii i potencjalnych zamachów bioterrorystycznych. Ze względu na stosunkowo niski koszta jak na ilość i szybkość uzyskanych danych, metoda może mieć kluczowe znaczenie dla diagnostyki medycznej i sądownictwa. Baza danych jest na bieżąco uzupełniana i rozszerzana, w planach jest również dodanie informacji genetycznych pochodzących od grzybów.

Reklamy

About grawitacja44

Niezalezny Instytut Badan Nad Otaczajaca Nas Rzeczywistoscia

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: